Społeczna inspekcja pracy

Społeczna inspekcja pracy jest służbą społeczną kierowaną przez związki zawodowe mającą na celu systematyczną poprawę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochronę uprawnień pracowniczych określonych w przepisach prawa pracy.

Podstawowym aktem prawnym regulującym działalność społecznej inspekcji pracy jest ustawa z 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy (Dz. U. z dnia 30 czerwca 1983 r. nr 35, poz. 163 z póź. zm.).

Innym aktem prawnym, w którym znajdują się uregulowania dotyczące działalności społecznej inspekcji pracy jest ustawa Kodeks pracy (tekst jednolity Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z póź. zm.):
Społeczną kontrolę przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, sprawuje społeczna inspekcja pracy” (art. 18.5 par. 1 Kp).


Zakładowy społeczny inspektor pracy

w placówkach objętych działaniem ZNP Kraków – Podgórze

Janusz Głowacz
Adres e-mail: [email protected], [email protected]


Aktualności

Z uwagi na  trwające przygotowania do wyborów społecznych inspektorów pracy pragnę uściślić budzącą wątpliwości kwestię. Konkretnie chodzi o uprawnienia i zadania społecznych inspektorów pracy. W niektórych placówkach oświatowych nie rozróżnia się służby BHP od Społecznej Inspekcji Pracy. Przypominam, że społecznego inspektora pracy wybierają pracownicy a jego pracą kierują zakładowe organizacje związkowe. Natomiast pracownika odpowiedzialnego za BHP powołuje pracodawca. Do zadań SIP należy m.in. kontrola przestrzegania zasad BHP, dlatego też obie funkcje wykluczają się wzajemnie (bo nie można oczywiście kontrolować siebie czy realizacji swoich zadań).  

Społeczni inspektorzy pracy są niezależni od pracodawcy i wykonują na rzecz pracowników zadania wynikające z ustawy o społecznej inspekcji pracy. Pracodawca nie może inspektorowi wydawać poleceń czy zlecać wykonywania zadań należących do kompetencji SIP oraz wykraczających poza jej kompetencje. Przypominam również, że w większości placówek oświatowych w Krakowie wszelkie sprawy BHP prowadzi wyłoniona w przetargu i pobierająca z tego tytułu wynagrodzenie firma „ADRIUM BHP Adrian Robak”. Informacje o jej obowiązkach wobec pracodawców znajdują się pod poniższym linkiem: https://www.mcoo.krakow.pl/s/dzial_bhp