Jesteś w: Strona główna » Aktualności » List otwarty do premiera

List otwarty do premiera

Szanowny Panie Premierze,

My, nauczyciele i pracownicy oświaty z Krakowa; członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego zwracamy się do Pana o podjęcie zdecydowanych działań i decyzji dotyczących (lub regulujących) prace szkół podstawowych i przedszkoli.

Statystyka zagrożenia epidemicznego - dane z dnia 21 października br. - 251potwierdzonych zakażeń Covid 19 wśród pracowników krakowskiej oświaty upoważnia nas do skierowania do Pana naszego apelu. Sytuacja szczególnie w szkołach wymaga natychmiastowych rozwiązań.

Po reformie Edukacji szkoły podstawowe są przepełnione. W budynkach szkolnych w ciągu kilku godzin tłoczy się kilkaset dzieci. Trudno wśród nich utrzymać zalecany przez lekarzy dystans społeczny.  Rośnie zachorowalność wśród dzieci. Rodzice z obawy przed zakażeniem konsultują się na forach społecznościowych, aby nie posyłać dzieci do szkoły. Trudno realizować podstawę programową przy absencji od 40 – 50 % uczniów w klasie. Chorują nauczyciele i pracownicy oświaty. 16 października br. zmarła kolejna nauczycielka zakażona koronawirusem, osierociła dwoje dzieci, uczniów szkoły podstawowej.

Pytamy Pana, jaka tragedia musi się jeszcze wydarzyć, aby państwo polskie zadbało
o uczniów, swoich najmłodszych obywateli, o nauczycieli i pracowników oświaty. Rozwiązaniem bezwzględnie koniecznym jest zawieszenie zajęć w budynkach szkolnych
w strefach czerwonych, przejście na nauczanie zdalne lub hybrydowe zanim epidemia pochłonie kolejne ofiary. Rozważyć należy zajęcia opiekuńczo – wychowawcze dla klas
I – III, zwiększyć bezpieczeństwo przebywania dzieci w przedszkolach. Objąć monitoringiem przez przeprowadzenie bezpłatnych testów nauczycieli i pracowników pomocniczych
w przedszkolach.

Podjęcie tych działań daje duże szanse na opanowanie sytuacji, w jakiej znalazły się szkoły podstawowe i przedszkola. Prosimy zaufać dyrektorom; to oni wraz z nauczycielami odpowiadają za bezpieczeństwo powierzonych dzieci, a także realizowanie podstawy programowej.

Panie Premierze, jeżeli zachorowalność nauczycieli będzie postępować, to przy postępującej pandemii zdalnie też nie będzie miał kto prowadzić zajęć. Nauczyciele niedoceniani i źle opłacani stanęli w marcu na wysokości zadania, na własnym sprzęcie, bez zabezpieczonych warsztatów pracy realizowali swoje zadania.

Zwracamy się do Pana z apelem: Panie Premierze chrońmy dzieci, nie narażajmy ich nauczycieli i pracowników oświaty. Szybkie Pana decyzje mogą uratować czyjeś życie
i chronić polską edukację przed pogrążaniem się w chaosie.

Prezesi Oddziałów ZNP Miasta Krakowa

Tomasz Wilczyński, Witold Woźniak, Anita Topór – Mądry, Robert Lang

Kraków, dn. 21 października 2020

następny: APEL PREZESA ZNP

poprzedni: List prezesa ZNP z okazji Dnia Edukacji Narodowej.