Jesteś w: Strona główna » Aktualności » To już wakacje....

To już wakacje....

W pracy pozostaną jeszcze nauczycielki w przedszkolach oraz pracownicy AiO, którzy też, mamy nadzieję, bez zakłóceń skorzystają z letniego wypoczynku. Nietypowy rok szkolny zdemolowany przez epidemię został uratowany wyłącznie przez determinację nauczycieli. Zarząd Główny naszego Związku podkreśla, że gdyby polska szkoła nie dysponowała taką pracowitą i kreatywną kadrą nauczycielską, rok szkolny zakończyłby się klęską edukacyjną. To tylko dzięki nauczycielom, ich odpowiedzialności, pasji i determinacji, poświęceniu niepoliczalnej ilości czasu kosztem życia rodzinnego, kosztem własnych środków finansowych uczniowie mogli dobrnąć do końca roku, uzyskać maksimum wiedzy i umiejętności, możliwych do osiągnięcia w tych nietypowych warunkach, i zostać sklasyfikowanymi. Słowa uznania należą się też większości rodziców, którzy mimo trudności dotykających ich bezpośrednio, aktywnie wspomagali nauczycieli będąc świadomymi swej rodzicielskiej roli. Najgorzej w tym strasznym kryzysie spisały się władze centralne, które mimo ciążącego na nich obowiązku zostawiły nauczycieli samym sobie, nie mając do zaoferowania nic poza pouczeniami a czasem połajankami. Gorzkie słowa należą się też nielicznej, na szczęście, części rodziców, którzy nie dostrzegając nadzwyczajnej determinacji i uwagi poświęcanej ich własnym dzieciom przez nauczycieli, krytykowali ich a często obrażali. Rodzice Ci „dzięki” kryzysowi dostrzegli że mają dzieci, a te wymagają uwagi, troski oraz poświęcenia i nie wytrzymali, nie radząc się z jednym dwójką, czy w porywach czwórką swych własnych dzieci.

Jeszcze nie wiemy jak będzie wyglądał kolejny rok szkolny. Czy we wrześniu wrócimy do pracy „stacjonarnej”. Wiemy, że nauczyciele chcą wrócić do szkoły, do bezpośrednich kontaktów ze swoimi uczniami. Chcą znów pracować maksymalnie 40 godzin tygodniowo a nie jak ostatnio 80 i więcej. Niestety nie zależy to od nas, od samych nauczycieli ani od „niepozbieranej” władzy. Jeśli wrócimy do „normalnej” pracy muszą zostać zapewnione w najwyższym stopniu środki bezpieczeństwa tak, by praca w szkole nie wiązała się z ryzykiem utraty zdrowia, i tego nasz Związek będzie zdecydowanie domagał się od władz. Będzie żądał i kontrolował. Jeśli nie da się we wrześniu powrócić do „normalnej” pracy, ZNP żąda od władz centralnych w trybie pilnym przygotowania, wzorem innych państw, narzędzi do profesjonalnego nauczania zdalnego. Żądamy wyposażenia nauczycieli w sprzęt i możliwość bezpłatnego dostępu do szerokopasmowego internetu, stworzenia platformy edukacyjnej, z której zasobów korzystać będą mogli nauczyciele i uczniowie. Taką platformę stworzyły państwa, którym naprawdę zależy na kształceniu młodego pokolenia w kilka lub kilkanaście dni. U nas tematu właściwie nie ruszono mimo, że upłynęło ponad cztery miesiące.

Koleżanki i Koledzy! Podgórski Oddział ZNP życzy Wam udanych, mimo trudności, urlopów i pełnego beztroskiego wypoczynku. Życzymy Wam i Waszym rodzinom zdrowia i pogody ducha oraz szybkiego powrotu do normalności. 

 

poprzedni: Praca biura

« Wróć do kategorii

 
Projektowanie stron Kraków