Urlop nauczyciela w placówce w której przewidziano ferie zimowe i letnie. Z godnie z art. 64 ust. 1 KN nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczyciel nie ma uprawnień do wykorzystywania urlopu w innym terminie niż termin ferii zimowych lub letnich. Przypominamy, że ferie letnie w roku szkolnym 2023/24 trwają w terminie 22 czerwca – 31 sierpnia 2024 r. (§ 3 ust. 1 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego ). Przypominamy również, że w czasie ferii zimowych i letnich nauczyciel może być zobowiązany do wykonywania czynności określonych art. 64 ust. 2 Karty Nauczyciela do których należy : przeprowadzanie egzaminów, prace związane z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego oraz czynność dotyczących opracowywania szkolnego zestawu programów lub uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie. Ponadto przypominamy, że powyższe działania mogą zająć nauczycielowi nie więcej niż 7 dni łącznie w okresie ferii zimowych i letnich oraz że nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego (art. 64 ust. 4 KN).
Zgodnie z powyższym przepisem katalog czynności do których może być zobowiązany nauczyciel jest zamknięty a zobowiązywanie nauczycieli do innych czynności w czasie ferii zimowych i letnich jest niedopuszczalne .
Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów z wyłączeniem 4 dni przysługujących na urlop na żądanie. Przepis art 64 ust.3 KN nakazuje udzielać urlopu nauczycielom zatrudnionym w placówce nieferyjnej zgodnie z przyjętym w placówce planem urlopów. Plan ten zgodnie z art. 163 k.p. ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jest on wiążący zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawcy. Wynika bowiem z niego obowiązek udzielenia urlopu przez pracodawcę w wyznaczonym terminie i z drugiej strony – obowiązek pracownika wykorzystania w tym terminie urlopu w wymiarze przewidzianym w planie. Ogłoszenie planu jest obowiązkowe i musi nastąpić w sposób obowiązujący w danej placówce oświatowej. Ponieważ do nauczycieli placówek nieferyjnych nie ma zastosowania zasada obowiązkowego 4-tygodniowego nieprzerwanego urlopu z art 64 ust. 4 KN, odpowiednie zastosowanie ma z kolei art.162 k.p., zgodnie z którym przynajmniej jedna część urlopu nauczyciela powinna obejmować co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. W przypadku odwołania pracownika z urlopu pracodawca pokrywa wszystkie koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu (art. 167 KP).
Według Państwowej Inspekcji Pracy, pracownik przebywający na urlopie wypoczynkowym nie jest zobowiązany do odbierania telefonu od pracodawcy (poza szczególnymi wyjątkami wynikającymi z pełnionej przez niego funkcji w zakładzie pracy). Tym samym, w ocenie Państwowej Inspekcji Pracy, pracodawca nie może żądać od niego odbierania na urlopie wypoczynkowym telefonów służbowych, jak również połączeń kierowanych w celach służbowych na telefon prywatny.