Kultura i rozrywka

Zapraszamy do  Centrum Sztuki Współczesnej Solvay

Oferta dotyczy zniżki 20% od biletu/ów przy zakupie online lub rezerwacji telefonicznej, informacja poniżej:

ZNIŻKA na bilety 20% Z KODEM: BAGATELA03

 online na www.galeriateatralna.pl

Po wyborze biletów należy przejść do zakupu i dodać kod: BAGATELA03

Rezerwacja telefoniczna, tel. 791 050 067, 12 64 777 94

Zapraszamy do  Centrum Sztuki Współczesnej Solvay

12.10.2024/sobota, godz. 16.30 – CSW Solvay

„Trzy wymiary sztuki – artyści i poeci z tamtej strony dnia”

PROJEKT REALIZOWANY W RAMACH 14. EDYCJI NOCY POEZJI

Trzy Wymiary Sztuki – Poezja, plastyka, teatr

Z okazji święta Poezji jakie przypada w weekend 12-13 października Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY ma zaszczyt zaprosić i zaprezentować twórców „z tamtej strony dnia”. Wydarzenie to odbywa się on w połączeniu z III już Międzynarodowym Przeglądem Filmów o Sztuce Outsiderów i następuje, co znamienne, bezpośrednio po przypadającym na 10 października Światowym Dniem Zdrowia psychicznego. O outsiderach tak pisał nieżyjący już prof. Roger Cardinal z Uniwersytetu w Londynie:

Kim są Outsiderzy, którzy wydają się tak obojętni wobec splendoru Świata Kultury?

Skąd przychodzą i co o nich myśleć? Dopóki nie wiemy skąd się wzięli, nie wiemy też, jak ich zakwalifikować? Nie figurują w żadnych uznawanych rejestrach. Nie mają oficjalnych kwalifikacji artystów. Nigdzie się nie uczyli, nie mają dyplomów. Nikt ich nie wspiera ani nie sponsoruje, a nawet nie zna.

Wydaje się, że pracują sami dla siebie i samo to, sprawia im radość.  Nic nie wiedzą o trendach i snobizmach stolic kultury z ich oflagowanymi muzeami i współczesnymi eleganckimi galeriami. Nie tworzą na zamówienie, funkcjonują bez powiązań i zobowiązań wobec możnych tego świata. Wielu z nich nie uczestniczy w życiu społecznym; wolą rządy wyobraźni do oficjalnych ograniczeń. Pozbawieni pochlebstw, jakimi cieszą się uznani artyści, Outsiderzy tworzą obojętni wobec oficjalnego świata sztuki.

Instynktowni i niezależni, wydają się zajęci tworzeniem swoich prac, tak, jakby sztuka nie istniała zanim się pojawili. To, co robią ma pierwotną świeżość: są to wytwory autentycznego impulsu, wolne od świadomej sztuczności. Nie mające nic wspólnego z tym, co wykalkulowane i wyuczone, a tylko to, co wynika z pasji i kaprysu.

Na spotkanie z taką właśnie poezją, która nie ma w sobie nic wykalkulowanego i wyuczonego, wynika z pasji i kaprysu, chcemy Państwa zaprosić w jesienne popołudnie, Waldemar Gawron, Sylwia Mensfeld, Mirosław Migo  i Leszek Zając należą do różnych pokoleń, prezentują swoje wiersze, które są dla nich odskocznią od trudnej codzienności, z jaką mierzą się osoby  po kryzysach psychicznych. I na przekór wyrażają w niej siebie z cała prostotą i wielką wrażliwością.

Nie wszyscy pokazują swoje wielostronne talenty, bo obok poezji czy literatury tworzą także prace plastyczne – pokazujemy je zarówno w ramach wystawy Kody Wyobraźni przygotowanej przez Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka, jak i jako tło dla wierszy wymienionej powyżej czwórki.

Będą tu niezwykłe obrazy Leszka Zająca i rysunki pana Macieja Leszkiewicza, dla którego jest to ekspozycyjny debiut. Zderzamy więc wieloletnie doświadczenie i młodzieńczą świeżość.

Tę artystyczną ucztę zakończy spektakl teatru EXIT prowadzonego przez pana Macieja Sikorskiego  „Głosy z Houston”. Trzeba tu dodać słowo wyjaśnienia w Houston  w stanie Teksas znajduje się Centrum Lotów Kosmicznych NASA. Kobierzyński Szpital psychiatryczny często także określany jest tym mianem, bo nierzadko, ci którzy tu trafiają odlatują w sfery innym nieznane. Mamy nadzieję, że te wiersze i prace plastyczne oraz cały spektakl teatru EXIT dostarczą widzom i słuchaczom iście kosmicznych wrażeń.