Zbigniew Wyraz – przewodniczący Oddziałowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi
e-mail [email protected] tel. 603 615 272
Katarzyna Lasota – wiceprzewodnicząca
Paulina Dudzińska – członek
Angelika Igielska- członek
Agnieszka Kamińska- Kubas – członek
Barbara Niedziałka – członek
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 12 lipca 2024 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych
https://dziennikustaw.gov.pl/D2024000107101.pdf
Stanowisko Prezydium Zarządu Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi Związku Nauczycielstwa Polskiego w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych
Prezydium Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi Związku Nauczycielstwa Polskiego po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych pozytywnie odnosi się do zaproponowanych zmian zwłaszcza odnoszących się do wzrostu minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego.
Jednakże utrzymanie w kat od I do VI stawek poniżej płacy minimalnej w dalszym ciągu oznacza zrównanie wynagrodzenia na stanowiskach zaszeregowanych w tych 6-ciu kategoriach. Uważamy również, że z płacy minimalnej powinny być wyłączone dodatki typu funkcyjny, premia, nagrody i inne. Bowiem powodują one nie tylko zaniżenie wysokości wynagrodzenia zasadniczego ale też wpływają na obniżenie wynagrodzenia w całości, ze względu na fakt, że od premii i innych dodatków nie jest naliczany dodatek stażowy.
Uważamy też, że katalog stanowisk i przypisanych im kategorii zaszeregowania i kwalifikacji wymaga szczegółowej analizy poprzez konsultację i współpracę wszystkich objętych rozporządzeniem branż. Reprezentując branżę „Oświata” wnosimy o zmianę kategorii zaszeregowania na stanowiskach: pomoc kuchenna (obniżono z kat. IV na I) i pomoc nauczyciela ( obniżono z kat VII na IV). Projekt rozporządzenia nie przewiduje zmian na tych stanowiskach a naszym zdaniem, wspartym interwencjami pracodawców, pracownicy na stanowiskach pomoc kuchenna, obciążeni są również wydawaniem posiłków w żłobkach, przedszkolach, internatach czy bursach nawet kilka razy w ciągu dnia. Często jest to jedyna osoba do pomocy kucharza i w razie jego nieobecności przejmuje jego obowiązki. Natomiast stanowisko „pomoc nauczyciela”, nie pełni tylko roli pomocy przy małych dzieciach w przedszkolach, również zatrudniani są w placówkach jako pomoc do dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i dysfunkcjami. W sytuacji, kiedy reforma wprowadza do placówek oświatowych „edukację włączającą” pracownik na stanowisku „pomoc nauczyciela” będzie spełniał ważną rolę mimo braku odpowiedniego przygotowania pedagogicznego.
Analizując katalog stanowisk nasuwa się nam uwaga braku zasad awansowania spójnych dla wszystkich stanowisk. Dla jednych stanowisk droga awansu jest o jedną kategorię wyżej tak jest w przypadku intendenta kat. V – awans na starszego intendenta kat.VI, natomiast na stanowisku konserwatora kat. V – awans na starszego konserwatora kat. VIII czyli o 3 kategorie wyżej.
Prezydium Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi Związku Nauczycielstwa Polskiego docenia możliwość wypowiedzenia się w sprawie propozycji zmian w rozporządzeniu dotyczącym wynagradzania pracowników samorządowych. Jesteśmy też otwarci i gotowi do współpracy w kreowaniu przepisów prawa na rzecz pracowników samorządowych.
Warszawa, 31 maja 2024 r, Bożena Dwornik- przewodnicząca KSPAiO